Promosyon Anahtarlık

Promosyonların Şirketin Kalıcılığına Olumlu Etkilerini Unutmayın

İş dünyasına baktığımız zaman onlarca sektör içerisinde yer alan yüzlerce firmanın birbiriyle rekabet halinde olduğunu görebiliyoruz.  Her gün sektörlere yeni firmaların katılması sürerken bu rekabet de kendisini özellikle reklam alanında gösteriyor. Firmalar hedef kitleye ulaşmak için çeşitli reklam araçlarını kullanırken daha çok akılda kalıcı olmayı ve daha çok bilinirliğini arttırmayı hedefliyor. Bu anlamda firmaların göz önünde bulundurması gereken reklam çeşitlerinden biri de promosyon  oluyor.

Promosyon Nedir ve Nelerden Oluşuyor?

Günlük hayatta insanların çok sık kullandığı ve genelde göz önünde duran ürünlerin birçoğu şirketler için promosyon olabilir. Kısaca bir tanımını yapmak gerekirse firmaların, kurumların belirlediği hedef kitlenin ilgisini çekebilecek ve işe yarar ürünlerin meydana getirdiği hediyelere promosyon denir. Bu cazip ve kullanışlı olan ürünler genelde: anahtarlık, takvim, duvar saati, kalem, çakmak, çanta, masa seti, bardak, defter ve benzeri daha sayabileceğimiz birçok üründen oluşabilir.

Promosyon anahtarlık genelde şık ve dikkat çekici tasarımlardan oluşur. Üzerinde mutlaka kurumsallığı arttıracak şirket logosu ve şirkete ilişkin bilgiler, mesajlar, yazılar, resimler de bulunur. Zaten buradaki amaç bilinirliği arttırmak ve müşteri kitlesini firmaya yöneltmektir.

Müşteriler Promosyonu Olan Firmalara Daha Çok Güven Duyuyor

Yapılan araştırmalar sonucu, müşterilerin kendilerine promosyon veren firmalara karşı daha çok ilgi duyduğu ve güvendiği tespit ediliyor. Bu nedenle reklam bazında düşünüldüğü zaman firmaların promosyon için muhakkak bir bütçe ayırması gerekiyor.

Dijital basında ya da basılı reklamlarda yapılan reklamlar belirli bir süre geçtikten sonra unutulmaya mahkum oluyor. Oysa promosyon sürekliliği olan ve devamlı göz önünde olduğu için kalıcılığı uzun süre devam eden ürünlerden oluşuyor. Bu nedenle firma için promosyon anahtarlık en az diğer reklamlar kadar önem taşıyor.

Bu tip promosyon ürünlerinin özellikle verildiği zamanlar yılbaşı, bayram gibi özel günlere geliyor. Müşteriler böyle zamanlarda dağıtılan promosyon ürünlerinden daha çok memnun kalırken, bunların nasıl tasarlandığı da önemli. Çünkü tasarım ne kadar kullanışlıysa ve ne kadar estetik olursa müşteri o kadar fazla göz önünde bulundurmak istiyor ve promosyon ürünü kullanıyor.